18.04.2020, 19:32 951

Bacak Morarması

Bacak morarması, kalp ve damar cerrahisi günlük ayaktan gelen hasta başvurularının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bunun önemli nedeni, bacak morarmasının farklı hastalık ve durumlar ile beraber olması, bir ön bulgu olarak karşımıza çıkmasıdır.

Bu yazımda, bacak morarması ve karşımıza çıkan en sık nedenleri konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Keyifli okumalar diliyorum.

Bacak Morarması; Her Zaman Varis Olarak Değerlendirilmemelidir

Az önce de giriş bölümünde bahsettiğim gibi, bacak morarması, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bacak morarması ile bana gelen hastalarımın büyük çoğunluğu diğer bölümler tarafından yönlendirilen hastalardır. Doğrudan, gelen hastalarımın sayısı her ne kadar çok fazla değilse de son zamanlarda internet ve sosyal medya sayesinde oluşan farkındalık nedeniyle giderek artmaktadır.

Bunun yanında, bacak morarmasını damarsal bir nedene tek başına indirgemek doğru bir yaklaşım değildir. Bacak morarması, damarsal bir sorun olmaktan çok daha karmaşık bir durumdur.

Bacak morarması olan hastaların hemen hepsi; bunlar birden ortaya çıktı, neden oldu, varis mi gibi soruları arka arkaya sorar ve yanıtlarını beklerler. Çoğu bacak morarması aslında önemsiz, basit bir nedene bağlı iken, az bir grup hastada, altta ciddi sorunlar bulunur.

Bacakta morarma durumunda; genellikle mavi, koyu mavi – siyah renk veya renkler gözlenir. Aslında olayın temel nedeni; zedelenmiş damar dışına geçen kanın (oksijenini kaybettikten sonra kendi rengini vermesi) rengini vermesidir. Cilt, ciltaltı veya kas içerisine olan bir kanama olarak kabul edilir. Genellikle, bacakta oluşan bu morarma (ekimoz) yaklaşık 2 – 3 hafta içerisinde, giderek azalır ve ortadan kaybolur. Bu süre içerisinde moraran bölgenin rengi değişkenlik gösterir. Başlangıçta, mavi – koyu mavi veya siyah iken zaman geçtikçe renk yeşil, açık yeşil renge doğru değişir.

Şimdi, bacak morarması nedenlerine gelelim. Kolay anlaşılabilir olması açısından, maddeler halinde açıklamayı daha çok seviyorum.

Bacak Morarması ve 10 Nedeni;

1- Fiziksel Aktivite ve Kaza Sonucunda Gelişen Bacak Morarması

Çoğu zaman, bacak morluklarının en sık karşılaşılan nedenidir bu durum. Fiziksel aktivitenin tipi ve şiddetine bağlı olarak, genellikle, aktiviteden yaklaşık 2 – 4 gün sonra ortaya çıkarlar. Kılcal damarlar veya daha büyük damarların yırtılması neden olarak kabul edilir. Ufak veya bazen daha büyük olan damar hasarlanmasına bağlı olarak; damar içerisinde bulunan kan, doku, kas, cilt altı veya cilt içerisine doğru yayılım gösterebilir.

2- Güneş ve Ultraviyole Bağlı Olarak Gelişen Bacak Morarması

Bu durum özellikle, yaşlı hastalarda sık olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ultraviyole ışınları; cilt ve cilt altında yer alan damarlara hasar vermektedir. Travmaya karşı duyarlı hale gelen bu damarlara bağlı olan kanamalar ortaya çıkabilmektedir.

3- İlaçlara Bağlı Olarak Gelişen Bacak Morarması

Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, birbirlerinden farklı mekanizmalar yolu ile kan pıhtılaşmasını etkileyebilirler. Örneğin, günümüzde yaygın olarak kullanılan steroid olmayan ağrı kesiciler (non-steroid anti-inflammatuarlar) kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve trombosit (platelet) adı verilen kan bileşenlerini doğrudan etkilemektedir. Benzer olarak, diğer ilaçlar özellikle damar duvar yapısında değişikliklere neden olarak, damar duvar geçirgenliğini bozabilmektedir. Bunun sonucunda da özellikle, yüzeysel damarlardan, damar dışarısına kolaylıkla kan sızabilmekte, morluk ve morarma gelişebilmektedir. Bu ilaçlara örnek olarak; doğum kontrol hapları ve kortikosteroidler (steroid) verilebilir.

4- Yaşlanma Sürecine Bağlı Olarak Gelişen Bacak Morarması

Yaşlanma süreci, vücutta daha önceden mevcut olmayan mekanizmaların ayrı, ayrı devreye girmesi ile oluşmaktadır. Bir başka deyişle, farklı mekanizmaların etkilerinin bir arada görüldüğü bir durumdur aslında yaşlanma. İşte, bu durumun etkileri özellikle destek dokusu veya bağ dokusu (konnektif doku) içerisinde de olmaktadır. Bunun sonucundada damar duvarı ve çevresinde ortaya çıkan bozulmalara bağlı olarak, damar dışarısına kan sızması gözlenmektedir. Bunun sonucunda da özellikle damar içi basıncın belirgin oranda arttığı bacaklarımızda, nedensiz morarmalar gözlenmektedir.

5- Vitamin Eksikliklerine Bağlı Olarak Gelişen Bacak Morarması

Vücudumuzda, vitaminler birbirinden farklı önemli görevler alır. Eksikliklerinde basit sorunlardan, oldukça ciddi sorunlara kadar değişen durumlar gözlenir. Özellikle, B12 vitamini, C vitamini, K vitamini ve Folik Asit dokuların, damarların direnci ve kan pıhtılaşması ile ilgili olaylarda oldukça etkilidirler. Birisinin veya birilerinin beraber eksikliklerinde damar dışına kan sızmasına bağlı olarak özellikle kol ve bacaklarda nedensiz morarmalar gözlenir.

6- Vücut Yağ Miktarında Azalmaya Bağlı Olarak Gelişen Morarma

Vücudumuzda bulunan yağların farklı görevleri vardır. Bunların içerisinde en önemlilerinden birisi de etrafını sardıkları organ veya oluşumu adeta yastık etkisi ile korumalarıdır. Bu durum karın içi organları için hayati bir öneme sahiptir. Benzer olarak, damar dışarısında, destek dokusu içerisinde bulunan yağlar; belirgin olarak azaldığında damarların destek dokusunun yapısı da bozulacağı için damarlar kolayca kanamaya, zedelenmeye açık hale gelirler. Bu durumu daha sık olarak ileri derecede zayıf veya hızla kilo vermiş kişilerde sık olarak görmekteyiz.

7- Şeker Hastalığına (Diyabet) Bağlı Olarak Gelişen Bacak Morarması

Uzun süreli Diyabet (Şeker Hastalığı) bulunan hastaların en büyük sorunlarından birisi damar hastalıklarının erken gelişimidir. Bu durum nerede ise kaçınılmaz olup, şeker hastalığı bulunan kişilerde kolaylıkla morarma gözlenebilmektedir. Akantozis Nigrikans adı verilen bu durum, biz doktorlara hastalığın şiddeti hakkında da bilgi verebilmektedir.

8- Kan Hastalıklarına Bağlı Olarak Gelişen Bacak Morarması

Morarma, kan ve kan ile bağlantılı hastalıkların çoğunda ilk belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kol veya bacaklarda nedensiz olarak ortaya çıkan morarmalar ciddiye alınmalı ve en azından uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Kan hastalıkları içerisinde en sık morarma veya morluk oluşturanlara toplu halde bakacak olursak;

  • Lösemi,
  • Hemofili A,
  • Hemofili B,
  • Faktör II eksikliği,
  • Faktör V (5) eksikliği
  • Faktör VII (7) eksikliği,
  • Faktör X (10) eksikliği,
  • Trombosit (Platelet) eksikliği (trombositopeni) veya fonksiyon bozukluğu (trombasteni),
  • Von Willebrand hastalığı

9- Graves Hastalığına Bağlı Olarak Gelişen Bacak Morarması

Vücudumuzda ortaya çıkan birçok hastalık gibi tiroid hastalıklarından birisi olan Graves Hastalığıda, kol ve bacaklarda ortaya çıkan nedensiz morluklara neden olabilmektedir. Bu morlukların oluş mekanizması, diğer hastalıklardan farklı olmayıp genel olarak damarların dirençlerinin azalması, travmaya olan duyarlılıklarının artması sorumlu tutulmaktadır.

10- Diğer Tıbbi Nedenlere Bağlı Olarak Gelişen Bacak Morarması

Genel olarak vücudumuzda ortaya çıkan morarma ile seyreden durumların en önemlilerinden birisi de sepsis’tir. Sepsis, kanın pıhtılaşma mekanizmalarını doğrudan etkileyen oldukça ciddi bir durumdur. Sepsis, altta yatan nedenlere bağlı olarak hızlı bir şekilde kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktörlerin ortadan kalkmasına, kanamaya eğilimin artmasına neden olur. Buna bağlı olarak, vücudun farklı bölgelerinde kanama odakları gözlenir.

Ehlers – Danlos sendromu, bir diğer morluk nedeni olarak seyrek olarak karşımıza çıkabilir. Bağ veya destek dokusunun zayıflığına bağlı olarak, damar dışarısına kanama gözlenir.

Lupus, diğer adıyla Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), kronik iltihabi bir hastalıktır. Bu hastaların çoğu, kanamaya eğilimli olup; vücudun farklı bölgelerinde kanama ve morarma gözlenebilir.

Bacak Morlukları İçin Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Bacak morarması konusunda, bana en sık sorulan soru; hangi bölüme gitmeliyim? Bu sorunun yanıtını hemen vereyim; bacaklarda morarma için hangi doktora gittiğinizin bir önemi aslında yok. Ancak size önerim, dermatoloji (cildiye), hematoloji (Dahiliye kan hastalıkları) ve kalp – damar cerrahisi bölümlerinden birisi ile başlangıç yapabilirsiniz. Gittiğiniz ilk bölümün muayenesinde gerekli yönlendirme yapılacaktır.

Bacaktaki Morluklar Kanser Belirtisi Mi?

Bacaktaki morluklar kanser belirtisi olarak yorumlanabilmektedir. Ancak, aksi ispatlanana dek, bacak morlukları büyük oranda nedeni açıklanamayan, iyi huylu bir durum olarak bilinir. Lütfen, endişe etmeden ve sakin bir şekilde, az önce yukarıda da belirttiğim bölümlere şikâyetiniz ile ilgili randevu alınız.

Bacak Morarması Nasıl Geçer?

Bacak morarması nasıl geçer? Bacak morarması, kendiliğinden geçer. Nasıl, kısa ve net bir cevap oldu değil mi? Ama, doğrusu bu. Herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan bacak morarmaları da dahil olmak üzere, bacak morarmalarını doğrudan ve tam olarak geçirecek bir yöntem veya tedavi şekli mevcut değildir. Ben hastalarıma, eğer bacak morarmaları ile ilgili çok şikâyet ederlerse; morarma giderici kremler kullanmalarını öneriyorum. Bazen, bu ilaçların yanına ağrı kesici krem de ekliyorum.

Bacak Morarması ve Kaşıntı

Bazen, bacak morarmasına kaşıntı da eşlik edebilmektedir. Böyle bir durumda endişe etmenize gerek yoktur. Eğer kaşıntı çok rahatsız ediyorsa; morarma bölgesine soğuk kompress yapıp, kaşıntıyı da kısmen azaltabilirsiniz. Morarma ile beraber olan kaşıntı, eğer hafiflemezse, en kısa zamanda dermatoloji (cildiye) bölümüne muayene olmanızı öneririm.

Evet, kol veya bacaklarda ortaya çıkan ve çoğu zaman neden oldukları bilinemeyen morluk ve morarmalar ile ilgili size söyleyeceklerim bu kadar. Vücudumuzda ortaya çıkan morluk ve morarmalar konusunda kayıtsız kalmak doğru değil. Kısa süreli gözlemek, ortaya çıkış zamanlarını belirlemek oldukça önemli. Ayrıca, genel bir kural olarak, özellikle diz üzerinde ortaya çıkan morluk ve morarmalar konusunda daha dikkatli olmanızı öneririm.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Yasal Uyarı: Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

Yorumlar (3)
Selin 1 yıl önce
Sayın Mehmet Hoca morarmalar hakkında bilgilendirici bir yazı kaleminize sağlık
Jale 1 yıl önce
Çok tatminkâr bir yazı
Fırat 1 yıl önce
Başka konularda da yazılarınızı bekliyoruz Hocam.
15°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@