Küflenmiş Ekmeği Tüketmeyin!

Ekmeğin küflenmemesi için ne yapmalı? Ekmek neden küflenir ne sebep olur?

EXTRA 02.08.2020, 14:19 02.08.2020, 15:20
Küflenmiş Ekmeği Tüketmeyin!
banner31

Özellikle Türkiye’de ekmek tüketimi oldukça fazla. Ne kadar kendimizi sınırlamak için çabalasak da ekmek tüketmeden duramıyoruz. Hatta bazı kişilerin gözü doymuyor ve ihtiyacından fazlasını alıyor. Ekmekler zamanında tüketilmeli yoksa bayatlamaya başlıyor ve küfleniyor. Küflenen ekmeklerin tüketilmesini önermiyoruz sağlığınıza çok zararlı. Ekmek israfını önlemek ve ekmeklerin küflenmesine engel olmak için neler yapmalıyız?

Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir?

  • Her gıdada olduğu gibi ekmekte de su bulunur. Ekmeği sakladığımız yer kuru bir ortam olsa bile ekmekten çıkan su buharları bulunduğu ortamın nemlenmesini sağlar. Özellikle birden fazla ekmeğin bulunduğu kapalı ortamlarda aşırı nem oluşabilir. Ekmeklerin poşetlerde ağzı kapalı olarak hava almayan yerlerde saklanmaması gerekir. Ekmeklerin üzeri bir bez ile örtülüp saklanırsa nemden etkilenmemeleri sağlanır ve küflenme engellenmiş olur.
  • Ekmek saklama kutularının içerisine, özellikle karbonat ve tuzu bir kap içerisinde bırakırsak nemi alacağı için küflerin üremesini engeller.
  • Küf oluşumuna karşı en etkili maddelerden birisi de sirkedir. Ekmek saklama kaplarını temizlerden sirkeli bir bezle silinmesi küflenmeyi engeller.
  • Buzdolabında bir beze sarılarak saklanan ekmeklerde küflenme süreci geciktirilmiş olur.
  • Eğer ekmekleri dondurucuda saklayacaksanız dilimli bir şekilde buzdolabı poşetlerine koyun ve poşet içerisinde ki fazla havayı alın. Bu şekilde saklanan ekmekler, küflenmeye karşı koruma altına alınmış olur.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Yorumlar (0)
26°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@