26.05.2020, 15:38 55

Kalp Ameliyatından Sonra Eve Dönüş - 3

Ameliyatınız tamamlandıktan ve siz iyileşmeye başladıktan sonra evinize dönüş için planlar yapılmaya başlanacaktır. Eve gitmeden önce iyileşme sürecinizin hızlandırılması için bilmeniz gereken bazı şeyler olacak. Bu bölümde size ameliyat sonrası oluşacak faaliyetler, diyet, ilaç tedavisi hakkında bilgiler verilecek. Bu sizin birçok sorunuzu cevaplamalıdır, ama yine de merak ettiğiniz her şey hakkında soru sormanızı tavsiye ediyoruz. 
    
Normal rutininize geri dönmek zaman alacaktır çünkü ameliyatın, ilaç tedavisinin ve az miktarda aktivitenin sonucu olarak vücut sisteminiz yavaşlamıştır. İyileşme süreci eve döndükten sonra iki veya üç hafta sürebilir. Bu süre zarfında iyi veya zor günler sizi bekliyor olabilir. Birkaç hafta boyunca yorgun, alıngan, endişeli, bunalımlı hissedebilirsiniz. Eğer ruh haliniz ve hisleriniz önceki günlerden daha yoğun ise sakın endişelenmeyin. Ameliyattan sonra korkularla ve taleplerle başa çıkmak için çok fazla psikolojik enerjinizi kullandınız. Ailenizle ve arkadaşlarınızla konuşmak ameliyat sonrası duygu iniş ve çıkışlarınızın normale dönmesine yardımcı olabilir. 

Fiziksel Aktivitelerinizi Yeniden Başlamak

Başarılı bir ev tedavisi için dinlenme ve egzersiz arasındaki denge iyi kurulmalıdır. Faaliyetlerinizdeki yavaş bir yükseliş iyileşmenizi destekleyecek, vücut gücünüzün ve kuvvetinizin tekrar inşa edilmesine yardımcı olacaktır. Kısa bir zaman içerisinde normal aktivitelerinizin çoğuna veya hepsine yeniden başlayabilecek duruma gelmeyi ummalısınız. 

Hastanemizde kalışınız süresince uygulayıcı hemşire, hemşire kadrosu ve/veya kalp rehabilitasyon hemşirelerinden faaliyet eğitimleri alacaksınız. Çünkü bireysel ihtiyaçlar farklılık gösterir ve bizde doktorunuzla sadece sizin için bir plan geliştirmek için çalışacağız. Bu plan siz evde bulunduğunuz müddetçe faaliyetlerinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıda takip etmeniz gereken kurallar yazılıdır. Doktorunuz, hemşireniz ve terapistiniz sizin rehabilitasyon sürecinizle ilgili farklı bir şey söylemediği sürece bu kuralların dışına çıkmamalısınız.

Her gece en az sekiz saat uyku uyumaya çalışın.

Yataktan kalkın, günlük kıyafetinizi giyinin ve günlük rutininizi planlayın.

Duş alabilirsiniz (dikişlerinizi aldırdıktan sonra). İlk birkaç kez başınızın dönmesi ve baygın hissetmeniz durumunda size yardımcı olması için yanınızda birini bulundurun. Daha güçlü hissedene kadar duşa bir tabure yerleştirebilirsiniz. Çok sıcak sudan kaçının. Yıkanmak için hafif bir sabun tercih edin. Kesikler usulca yıkanmalı fakat ovulmamalıdır.

Özellikle bir veya ikinci hafta süresince evde her gün bir veya iki defa dinlenme dönemleri planlayın.

Evde olduğunuz zaman şişmeyi azaltmak için uzanın ve ayaklarınızı kalp seviyenizin üstüne doğru kaldırın. Bacak bacak üstüne atmayın veya bacaklarınızı çapraz yapmayın çünkü bu kan akışınızı azaltır. Uzun süreler ayakta durmaktan sakının.

Eve döndüğünüzde merdivenleri tırmanabilirsiniz. Buna rağmen yavaş ilerlemelisiniz. Aşırı hızlı bir şekilde inip çıkmaktan sakının. Ameliyattan sonraki bir hafta boyunca kendinizi iki veya üç iniş çıkışla sınırlandırın.

Yemek yapmak, bulaşıkları yıkamak, toz almak ve masa başı hobileri gibi hafif işlerle meşgul olabilirsiniz. Eğer evde yapmaya devam etmek istediğiniz belirli bir işinizle ilgili tam olarak emin değilseniz, lütfen doktorunuza veya hemşirenize danışın.

İyileşmenizi hızlandırması için kısa yürüyüşler yapmak çok iyi bir yoldur. Erken dönemlerde dik yokuşlar ve aşırı sıcaklardan kaçının. Çünkü bu kalbinizi zorlayacaktır. Yazın günün daha serin, kışın ise günün daha sıcak bölümlerinde yürüyün. Havanın iyi olmadığı durumlarda kapalı alışveriş merkezleri yürüyüş için uygun olabilir.

Günlük yürüyüşler teşvik edilmelidir. Katedilen mesafe yavaşça artırılmalıdır. 

Eğer aşağıda yazılı olan yürüyüş programını takip edemezseniz, mesafelerde küçük bir arttırmayla ve belirli bir hızda devam etmeniz sizin için en iyisidir. Egzersizin yardımcı olması için canlı, hareketli, sürdürülen olması ve rutin bir esasa dayalı olması gerekir. 

Hareketli--- Kalp ve nefes alma hızınızı yükseltir. 

Sürekli--- 15-30 dakika ya da ara vermeden egzersiz. 

Rutin--- Eğer mümkünse günlük olarak, ama haftada en az üç kere. Kardiyoloğunuz eve çıkışınızdan sonra sizinle ihtiyacınız olan bir kalp rehabilitasyon programını görüşecektir.

Eve döndüğünüzde ziyaretçileriniz olabilir ama sakın kendinizi yormayın. Daha uzun ziyaretler için yeterli derecede kendinizi iyi hissedene kadar ziyaretleri 35-40 dakika olmak üzere günde bir veya iki olarak sınırlamalısınız.

Kısa gezilere çıkabilirsiniz (örn; bir arkadaşınızın evi, akşam yemeği, cami ya da bir mağaza …) böylece kendinizi eve kapamamış olursunuz.

Ameliyat sonrası cinsel hayatınızla ilgili bazı sorularınız olabilir. Eğer kendinizi iyi ve dinlenmiş hissederseniz, kısıtlamanıza gerek yoktur. Belirli pozisyonları diğerlerinden daha rahatlatıcı hissedebilirsiniz. Kural olarak 200-300 metre boyunca yürümeyi veya merdiveni bir kat çıkmayı hareketli bir şekilde yaptığınız zaman problem yaşamıyorsanız, cinsel hayatınıza yeniden başlayabilirsiniz.

Evde uykudan uyandığınız saatlerde harekete geçirici spirometri cihazınızı kullanın. İlk hafta için her saat başı, ikinci hafta içi iki saatte bir ve üçüncü hafta için günde üç defa olacak şekilde.

Yürüyüş için İlkeler:

•    2 gün – 1-2 apartman
•    3-4 gün – 3-4 apartman
•    5-6 gün – 5-6 apartman
•    7-8 gün – 7-8 apartman
•    9-10 gün – 9-10 apartman
•    11-14 gün – 1 ,5 km
•    2-4 hafta – 1,5-3 km

Cerrahınıza kontrol randevunuza kadar (taburcu olduktan sonra üç veya dört hafta) yapılması gereken belirli kısıtlamalar:

Araba sürmeyin. Reaksiyon süreniz yavaşlayacaktır ve bu nedenle iyileşme döneminde göğüs kemiğinizin zarar görmesi tehlikesinden sakınmalısınız. Cerrahınız tarafından açık bir şekilde belirtildiği zaman araba sürmeye tekrar başlayabilirsiniz. Arabayı emniyet kemeriniz takılı olarak sürebilirsiniz.

2,5-5 kg’dan fazla ağırlığı olan cisimleri kaldırmayın, taşımayın ve itip çekmeyin. (ağır alışveriş çantaları, bavul veya küçük çocuk vb.). Ameliyattan sonra üç ay boyunca yüzmek, koşu yapmak, bisiklet sürmek, bowling, tenis ve golf oynamak gibi yorucu egzersizlerden sakınmalısınız. Bu süre zarfında, hiçbir kol egzersizi, kürek çekme makinesi ya da kol bisikletlerine izin verilmez.

Elektrik süpürgesi çalıştırmak, paspas yapmak veya zeminleri ovalamak, çimleri biçmek, tırmık yapmak, kazı yapmak veya odunları doğramak gibi ağır ev ve bahçe işleri yapmayın. Bu günlük ev işleri göğsünüzü ve kollarınızın üst kısmını zorlayacak ve göğüs kemiğinizin uygun ve doğru bir şekilde iyileşmesini etkileyecektir.

İşe geri dönmeyin. Takip eden ziyaretinizden sonra, doktorunuz işe geri dönüşünüzle ilgili sizinle bir görüşme yapacaktır. Birçok etken göz önünde bulundurulacaktır- yaptığınız işin türü, fiziksel durumunuz ve takip eden muayenelerinizin sonuçları. Eğer işiniz ağır kaldırmayı gerektirmiyorsa, sağlıklı bir şekilde iyileştiğiniz sürece yaklaşık üç ay içerisinde işe geri dönebilirsiniz.

Kesi Ve Yaralarınızın Bakımı

Siz iyileştikçe kesileriniz daha iyi görünecek ve ağrılarınız geçecektir. Hava değişimleri, çok fazla veya çok az aktivite ve aynı pozisyonda uzun süre uyumak bu ağrılara neden olabilir. Ayrıca zaman içerisinde geçecek uyuşma ve kaşıntı hissedebilir, kızarmalar ve şişme görebilirsiniz. 

Kesilerinizin bakımı için tavsiyelerimiz;

Günlük duşlarınızda hafif bir sabunla nazikçe yıkayın. Bir havluyla dikkatli bir şekilde kurulayın. Kesik bölgesini ovalamayın.

Eğer yaranızın üzerinde seri bantlar varsa (küçük beyaz bantlar), eve çıkışınızdan yedi gün sonra onları çıkartmanız gerekir. Eğer bantlar kendiliğinden çıkıyorsa, o durumda bırakabilirsiniz.

Eğer kesileriniz kabarık ve şişkin ise, kızarıklıklar, sızma varsa ve hafiften açılmaya başlamışsa, lütfen cerrahınızı bilgilendirin.

Kadınlar sütyen giymelidirler. İyi destekli bir sütyen kesiklerin üzerinde oluşan gerginliği azaltacaktır. Eğer sizi rahatsız ederse sütyeninizin altına ek bir rahatlık için küçük bir parça gazlı bez koyabilirsiniz.

Rahatsızlık ve ağrı durumlarında ısıtıcı bir ped kullanabilirsiniz. Her defasında yaklaşık 20 dakika boyunca günde dört veya beş kez düşük ayarda uygulayın.

Yaygın Yan Etkiler

Birçok kişi kalp ameliyatından sonra zamanla düzelecek yan etkilere sıkça maruz kalabilir, örneğin;

Hareket ve nefes alma ile göğüs kemiğinin uyuşması veya sürtünmesi. Tam anlamıyla iyileştikten sonra (yaklaşık iki-üç ay sonra) bu durumlar çoğu kez sona erer.

Göğüs kesiğinizin üstündeki şişme veya düğüm gibi yumrular. Bunlar çoğu kez altı veya sekiz hafta içerisinde geçer.

Kürek kemikleriniz arasındaki, kaburgalarınızın üzerinde, boynunuzun arkasında, göğüs ve bacak yaralarınızdaki ağrılar. Bunlar birçok hafta devam edebilir ve zamanla azalır.

Dirseklerinizde ve parmaklarınızda karıncalanma ve uyuşma. Bu ameliyat sırasında kolunuzun yerleştiriliş şekline bağlı olarak oluşabilir.
Bacaklarınızda hafif şişmeler dört veya daha fazla ay çekebilir. Uyurken veya otururken bacaklarınızı kalp hizasından yukarıda tutmak bu problemin çözümüne yardımcı olacaktır.

Ameliyat süresince ve sonrasında yerleştirilen nefes alma tüpü nedeniyle ses tonunuzda zayıflık ve kısıklık oluşabilir. Birkaç hafta içerisinde iyileşmesine karşın daha uzun da sürebilir.

Kabızlık ortak bir sorundur ve hafif müsil veya diyet değişimleriyle kontrol edilebilir. Günlük işlerinizi arttırmak, daha fazla taze sebze meyve ve diğer yüksek lifli gıdalar yemek çoğu kez yardımcı olacaktır.

Hastanedeyken ve evdeyken uyumakta zorlanabilirsiniz. Egzersiz eksikliği, günlük işlerinizdeki azalmalar, endişe, ameliyatla ilgili kaygı ya da evde bulunmak, aile problemleri, depresyon, kesiklerin ağrıları ve rahatsızlık bunun yaygın nedenleridir. Uyku probleminizin neyin neden olduğunu belirlemeye çalışın ve bunun çözümü için var olan yöntemleri doktorunuzla konuşun.

Meme atardamarının konumlandığı yerde, göğsünüzün yan tarafında uyuşma ve ağrı.

Diyet

Ameliyatınızdan sonra çok fazla iştahınız olmayabilir, ama iyileştikçe bu azalacaktır. Dengeli bir diyet vücudunuzun iyileşmesine ve yorgunluk hissinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Her gün değişik çeşit meyveler, sebzeler, ekmekler, etler ve süt ürünleri tüketin. Yüksek miktarda yağ, kolesterol, şeker ve tuz içeren yiyecekleri az miktarda yemeye özen gösterin. Eğer size özel bir diyet hazırlanmışsa, hemşireniz veya diyetisyeniniz bu değişimleri öğrenmenize yardımcı olabileceklerdir. 

Herkesin sağlıklı bir kalp diyetinde olması gerekir. Hemşireniz veya diyetisyeniniz bunları öğrenmenize yardımcı olacaklardır. Biz ayrıca sizden aşağıdaki yönergeleri takip etmenizi isteyeceğiz:

Vaktinden önce menüler planlamak dengeli öğünler hazırlamanızı kolaylaştıracaktır.

Yemeklere kattığınız yumurta sarıları hatta yumurtaların sayısı bir hafta içerisinde üçü geçmemelidir.

Tam yağlı süt yerine kaymağı alınmış yağsız süt veya az yağlı süt tercih edin. Az yağlı ve yüksek proteinli olmalarından dolayı kaymağı alınmış sütten yapılan peynirler tercih edilmelidir.

Dondurma yerine buzlu süt, dondurulmuş yoğurt, şekerleme veya şerbet tarzı şeyler yiyin.

Sıvı yağlar ve margarinlerde bir yemek kaşığı başına iki gramdan fazla doymuş yağ bulunmamalıdır. Kanola, zeytin, mısır, aspur yağı, susam ve ayçiçeği yağı gibi. Doymuş yağ oranı yüksek olan hindistan cevizi yağı, palmiye yağı ya da kakao yağından sakının.

Etli yemeklerinizde çoğunlukla balık, tavuk eti ve hindi eti kullanmaya özen gösterin. Dana, kuzu, sığır etinden küçük porsiyonlar kullanın.

Etlerin yağsız kısımlarını seçin. Pişirmeden önce görebileceğiniz bütün yağları ayıklayın ve yağlı kızartmalardan sakının. Fırınlama, kavurma gibi yağları ortadan kaldıran pişirme yöntemleri kullanın.

Karaciğer ve organ et tüketimini ayda bir olarak sınırlandırın.

Sosisli sandviç, salam, sucuk ve ciğer gibi işlenmiş etlerin tüketimini sınırlandırın.

Tuzu azaltın. Yüksek miktarda tuz içeren öğünlerden kaçının ve yemek pişirirken tuz atmayın. Yemeklerin daha lezzetli olması için fesleğen, reyhan, Frenk soğanı, limon, maydanoz, sarımsak tozu veya mercanköşk kullanın. Tuzun yerine geçebilecek ürünleri kullanırken doktorunuza danışın.

Normal kilonuzun üstünde kilo almaktan sakının çünkü bu kalbinize artı bir yük olacaktır. Şeker ve yağ oranı yüksek olan yiyecekleri daha az yemek, küçük porsiyonlar ve artan aktivite kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Sigara Kullanımı

Sigara içmek kalbinize, organlarınıza ve akciğerlerinize zararlıdır. Sigara içmek kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı yükseltir, kan damarlarınızı daraltır ve kalp damarlarınızda spazmlara neden olabilir. Yapılan araştırmalar sigara içenlerde sigara içmeyenlere oranla daha fazla pıhtılaşma görülmüştür. Eğer sigara içiyorsanız şu anda bırakmanız önceki zamanlara göre çok daha önemlidir. Ailenizde sigara içenler varsa onların da sizinle birlikte bırakmasını talep edin. 

Daha fazla yönlendirilmeye ihtiyacınız olursa, kalp rehabilitasyon hemşireniz sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak bilgiler ve topluluk gruplarıyla görüşmeler sağlayabilir. 

İçecekler

Kahve, çay ve soda kafein içerdiğinden kalbinize zararlı olabilir. Bu tür içecekleri alma miktarınızı günde bir veya ikiye düşürün ya da kafeinsiz olanlarına geçiş yapın. Eğer ara sıra alkollü içecekler almaktan hoşlanıyorsanız, 2-3 aydan sonra alabilirsiniz. Alkol alımınız iyileşme döneminizde haftada iki veya üç defayı aşmamalıdır. Ağrı kesici ilaç, uyku hapı ve sakinleştirici kullanıyorsanız alkol almamalısınız. Doktorunuza ve hemşirenize alkolün bu aldığınız ilaçlara etki yapıp yapmayacağını sorun. 

İlaç Tedavisi

Çoğu hasta iyileşirken ilaç tedavisine ihtiyaç duyar. Hastaneden taburcu olmadan önce, doktorunuz eve götürmeniz için size ilaç reçetesi hazırlayacaktır. Doktorunuz tarafından yapmanız söylenmedikçe ameliyattan önce kullandığınız ilaçları almayınız. Doktorunuzun tavsiyesi dışında ilaçlarınızın miktarını artırmayın, azaltmayın ya da bırakmayın. Reçeteniz yazıldıktan sonra hemşirelerinizden bir tanesi her bir ilaç tedavisini sizinle görüşecek ve size bir program yazacaktır. Reçetenizin buzdolabınızın üzerine veya görünen herhangi bir yere koyun ve doktorunuza ziyarete gittiğinizde yanınızda götürün. 

Doktorunuzu aramanız için nedenler:

Eğer bu belirtilerden herhangi birisini hissediyorsanız, lütfen doktorunuza veya hemşirenize bildiriniz. 

Dinlenir vaziyetteyken çarpıntı veya dakikada 120’den fazla kalp atış hızı, ya da düzenliden düzensiz nabız atışına geçiş.

Dinlenirken artan yorgunluk, ya da nefes darlığı.

Bir seferden fazla 120 dereceden fazla ateş ya da 24 saat boyunca titreme. 

Yara bölgesinde artan kızarıklık, şişkinlik, ağrı ya da drenaj. 

Günde bir veya daha fazla, haftada 2,5 kilodan fazla kilo almakla birlikte ayak bileklerinizde ya da ellerinizde şişme oluşuyorsa. 

İlaç tedavisi ile geçmeyen anormal ağrılar veya diğer belirtiler. 

Bacağınızın baldır kısmında ağrı ve aşırı şişlik. 

SON NOTLAR

Kalp ameliyatı geçirmiş olmanız hastanede ve evde kalış sürecinizde özel bakım gerektirir.

Eve dönüş sürecinizi kolaylaştırmak için yüzleşebileceğiniz birçok endişe ve konuyu sizin için gözden geçirdik. Hastaneden ayrılmadan önce sorularınız ve endişelerinizle alakalı aramanız için gerekli telefon numaralarını size vereceğiz. Bu numaraları ihtiyaç duymanız halinde eliniz altında bulundurmayı lütfen unutmayın. Son olarak,  eve döndüğünüzde bu birkaç gösterge ve konuyu sorunsuz bir şekilde işlemeyi unutmayın. 

Aktivitelerinizi planlarken sağduyulu davranmaya özen gösterin. 

Vücudunuzu dinleyin... Eğer yorgunsanız, dinlenin!

Başarabileceğiniz hedefler belirleyin. Kendi hızınızı yeteneklerinize göre ayarlayın. 

Dışarıda yalnız değilsiniz, yardım edebileceğimizi düşünüyorsanız lütfen bizi arayınız. 

Geçmiş olsun, sağlıklı günler dileğiyle…

Yorumlar (0)
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Konyaspor 25 31
12. Sivasspor 24 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 23 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Granada 24 30
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@