Pandemi Ünitesinde Geçen 24 Saat

Dünyamızın, ülkemizin başında çok büyük bir dert var bu günlerde. Ve bu salgın günlerinde evinde eşini, çocuklarını, sevdiklerini bırakarak, COVID-19 bulaşmış hastaları yaşatmak için çırpınan bir sağlık ordusu var. İşte bu savaşta,...

16 Nisan 2020, 20:31 Meriç AYDIN
Pandemi Ünitesinde Geçen 24 Saat

Dünyamızın, ülkemizin başında çok büyük bir dert var bu günlerde. Ve bu salgın günlerinde evinde eşini, çocuklarını, sevdiklerini bırakarak, COVID-19 bulaşmış hastaları yaşatmak için çırpınan bir sağlık ordusu var.

İşte bu savaşta, en önde çarpışan, ülkemizin en büyük hastanelerinden birinde çalışan yoğun bakımın kanatsız meleklerinden birisinin gün içinde yaşadıkları.

Meriç Aydın

Sabah hastaneye geldiniz pandemi servisinde nöbeti devraldınız ilk olarak neler yaptığınızı bizlere anlatırmısınız? (koruyucu kıyafetler, sterilizasyon ne şeklide oluyor ? Hastaların yanına geçmeden ne gibi hazırlıklar yapıyorsunuz?

Sağlık Çalışanı

Sabah nöbeti devraldıktan sonra hasta bakım planlaması yapıp, hastalarımıza hem selam verip nöbeti devraldığımızı söylemek hem de gerekli tedavi ve bakımının yapılması adına kişisel koruyucu ekipmanımızı giyer ve gerekli ekipmanlarımızla hasta odasına gireriz. Koruyucu ekipman giymeden önce mutlaka el hijyeni sağlar ve önlükten başlayarak ekipmanı giyeriz , zaten maske,bone ve gözlüklerimiz sürekli taktığımız ekipmanlarımız.

Sonuçta normalin dışında bir durum belirsizlik içinde ağzınızdan çıkacak kelimelere hayatlarını bağlayan, hastalıklarının seyrini bilmeden bekleyen gözler size bakıyor. Bize biraz hastaların yanına gittiğinizde neler hissettiğinizi anlatırmısınız?

Sağlık Çalışanı

Çok değişik zamanlardan geçiyoruz yaşadığımız hiç Bir şey normal değil. Hem özel hayatlarımızda bir değişim dönüşüm gerçekleşti hem iş hayatımızda. Normal zamanlar da bile hasta iletişimi,hasta yakını iletişimi şu zamanlarda bambaşka bir zorlukta devam ediyor. Çünkü hasta ve yakını psikollojisi çok ince bir çizgide ele alınıp buna göre davranış şekli geliştirmeyi gerektirir ve bizler bunları mesleğimizin bir parçası olarak görürüz. Şimdilerde bu durumlar ekstra özen ve incelik gerektiriyor. Empati en üst düzeyde. Odalarına her girdiğimizde mutlaka onları selamlayıp, nasıl olduklarını,neler hissettiklerini, günlerini,gecelerini nasıl geçirdiklerini sorup, olası problemlerini çözmek adına girişimlerde bulunuruz. Hepimiz aynı durumun içindeyiz aslında ve hasta ,hemşire,doktor,hasta yakını şu anda tek yürek bu savaşı atlatmaya bakıyoruz.

Meriç Aydın

Birazda yoğun bakım tarafına geçelim solunum cihazına bağlı daha ağır vakalar. İlk başta yoğun bakımı sizlerin açısından ele almak istiyorum. Burada işleyiş ne şekilde? (Korunma, çalışma saatleri) Koruyucu kıyafetler uzun süre içinde kaldığınızda sizlere herhangi bir rahatsızlık veriyor mu? Bunaldığınızı hissettiğiniz zamanlarda 5 dakika temiz hava almaya hemen çıkabiliyor musunuz?

Sağlık Çalışanı

Yoğun bakımlar çalışma şartları ve hasta profili açısından çok kompleks ilerleyen durumların yaşanabileceği yerler olduğundan, burada çalışna personelin değişiken durumlara ayak uydurabilme,uzun süreli ve ağır fiziki çalışma koşullarına dayanıklı olabilme gibi bazen insan üstü çabalarla mesai saatlerini geçirdikleri birimlerdir. Pandemi zamanlarında bu çabanın yanına özellikli ekipman giyme ,çıkarma gibi değişik durumlar eklendi normal olarak ve buna alışması biraz zor çünkü uzun süreli hasta bakımlarında ekipmanın içinde çok sıkıntı yaşayabiliyoruz, bazen nefes alamayacak durumlara geliyoruz. Bakımlarımız bittiğinde dönüşümlü olarak yemeğe çıkma ve hava alma molaları veriyoruz.Nöbetlerimiz 16 saat gündüz mesailerimiz 8 saat ve mutlaka nöbet listelerimiz dinlenmemizi sağlayacak şekilde ayaralanıyor ancak tabii ki her zaman bu mümkün olamıyabiliyor ama zaten şuan da ne kolay ki.

Meriç aydın

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıktada moral çok önemli. Yoğun bakımda yatan hastanın yönünden baktığımızda onların ruh durumlarını nasıl oluyor? Yoğun bakımda olan hastalar ile yakınları ne şeklide iletişim kuruyorlar? Sizler onlara nasıl moral veriyorsunuz.

Sağlık Çalışanı

Bizler yoğun bakımlarda yakını ile iletişimde olmayan ve belki 24 saat sadece duvarları ve bizi gören hasta profiline alışığız , her zaman onlara destek, sıkıntılarını dile getirmelerine yardımcı olmak adına açık iletişim, sağduyu ve merahamet duygularımızı ön planda tutmaya çalışıyoruz. Biraz önce de söylediğim gibi çok değişik ve zor bir dönem hep beraber aslında başa çıkma mekanizmalarımızı nasıl kullanacağımızı öğreniyoruz. Kendi bakımını yapabilecek durumda olanlara destek sağlayıp maksimum düzeyde yaşamsal ihtiyaçlarını kendilerinin yapmasını sağlayarak onları biraz daha hayat tan uzaklaştırmamaya çalışıyoruz. Okumak isteyene kitap,dergi,gazete sağlamaya,müzik isteyene uygun koşullarda müzik dinletmeye, yemek istediği bir yemek var ise bunları sağlamaya çalışıyoruz gibi uygulamalarla onları biraz daha motive etmeye çalışıyoruz.

Meriç Aydın

Bu süreç içerisinde duygulandığınız, unutamadığınız hafızanıza kazınan bir olay bir hikaye mutlaka olmuştur bizimle paylaşır mısınız?

Sağlık Çalışanı

Ailesini görmek isteyen bir teyzemize görünütlü konuşma sağlayarak ailesiyle görüştürdük ve dolayısıyla çok duygusal bir an yaşadık hem hasta,hem ailesi hem bizler.

Meriç Aydın

Son olarak bizlere özellikle korunma adına ne mesaj vermek isterseniz?

Sağlık Çalışanı

Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayalım uyarısı bir öneri değil zorunluluktur, burda kimlikleri bırakıp biz olarak mücadele vermeliyiz. Çünkü bu zincirin bir halkasıyız hepimiz tek bir bozulma bizleri ve sevdiklerimizi de tehlikeye sokuyor. El yıkama,el yıkama ,el yıkama bizim en büyük silahımız.

Bu savaşta bizler sağlık çalışanları olarak cephedeyiz. Ailelerimizi haftalardır görmüyoruz. Ufak çocuklarımız var her akşam görüntülü konuşup karşılıklı ağladığımız ve bu günlerin sonunda çok daha güzel günlerin bizi beklediğini söyleyerek ve umarak kapatıyoruz telefonlarımızı. Hastalanmaktan korkmayan sevdiklerini hasta etmekten korkan binlerce tabur asker cephede. Ve bu savaşın sonunda inşallah fizyolojik olarak sağlam çıkarsak psikolojik olarak yaralarımızı, çocuklarımızı sevdiklerimizin yaralarını sarmaya devam edeceğiz.

Yasal Uyarı: Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

Yorumlar (11)
Osman 2 yıl önce
Allah sizlerden razı olsun
Celal Doğrusoy 2 yıl önce
Meriç Aydın Ellerinize , Emeğinize sağlık oldukça faydalı bir portal
arkın soydaş 2 yıl önce
Sevgili sağlık çalışanı ve Meriç Aydın hanım okurken gözlerim doldu
Sağlıkçılarımızın doktorlarımızın, hemşirelerimizin hakkını nasıl öderiz Allah bilir
Sayın Aydın çok büyük bir iş yapmışsınız, özellikle de soru sor kısmının olması
Nihal atak 2 yıl önce
Meriç hanım muhteşem bir girişimde bulunmuşsunuz
bir bayan olarak sizi ayakta alkışlıyorum
Gülseven yıldırım 2 yıl önce
Ellerinize , emeğinize sağlık
DINCER PEKCAN 2 yıl önce
ONCELIKLE HAYIRLI OLSUN BU GIRISIMINIZ ASLINA BAKARSANIZ ÇOK CIDDI BIR KONU ELINIZI TAŞIN ALTINA SOKTUNUZ BUNU BILN ISTEDIM BUNU BUGÜN ICINDE YASADIGIMIZ PANDEMI NEDENIYLE SOYLEMIYORUM ULUSUMUZUN SAĞLIKTA YAŞADIĞI GENEL DURUMU BAZILARINA GÖRE CEHALETI . MALUMDUR DOKTORDAN ÖNCE MAHALLENIN KIRIK CIKIKCISI HELE RUH SAGLIGINDA UFURUKCU GIBI YANI DEMEM O KI ISINIZ ZOR ÇOK ZOR OLACAK EPEY BAŞINIZ AGRIYACAK AMA KAÇMAK YOK ONA GORE ZIRA YEMEK PROGRAMI YAPSAYDINIZ HERŞEY BIR BAŞKA GULLUK GULUSTANLIK OLURDU ONUN IÇIN BASINDA SOYLEDIM ELINIZI TAŞIN ALTINA SOKMUSSUNUZ GÜÇ KUVVET SABIR DILERI
SAĞLICAKLA KALINIZ
CANAN.S 2 yıl önce
BEN KADIN AKTİVİSTLERDEN CANAN.S
EMEĞİN FAZLASIYLA GÖZ DOLDURDUĞU UZMAN BİLGİLER İLE DOLU ÇOK SAĞLAM BİR GİRİŞİME İMZA ATMIŞSINIZ,BURADA ÖNEMLİ OLAN KİMSENİN SİZİ YIPRATMASINA İZİN VERMEYİN ÇÜNKÜ ZEKİ VE AKILLI OLDUĞUNUZUN YANINDA ÇOK GÜZELSİNSİNİZ YILMAK YOK YOLA DEVAM EDİNİZ
Aslı 2 yıl önce
Hayırlı olsun Meriç Hanımcım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Fenerbahçe 2 4
4. Başakşehir 2 4
5. Alanyaspor 2 4
6. Beşiktaş 2 4
7. Gaziantep FK 2 4
8. Giresunspor 2 3
9. Antalyaspor 2 3
10. Galatasaray 2 3
11. Kayserispor 2 3
12. Konyaspor 2 2
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 2 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Erzurumspor 1 1
13. Pendikspor 1 1
14. Bandırmaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Liverpool 2 2
13. Fulham 2 2
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Crystal Palace 2 1
17. Southampton 2 1
18. Everton 2 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 1 3
2. Real Betis 1 3
3. Villarreal 1 3
4. Osasuna 1 3
5. Real Madrid 1 3
6. Real Sociedad 1 3
7. Valencia 1 3
8. Celta Vigo 1 1
9. Espanyol 1 1
10. Athletic Bilbao 1 1
11. Barcelona 1 1
12. Mallorca 1 1
13. Rayo Vallecano 1 1
14. Almeria 1 0
15. Sevilla 1 0
16. Cadiz 1 0
17. Girona 1 0
18. Elche 1 0
19. Getafe 1 0
20. Real Valladolid 1 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@