17.04.2020, 22:17 640

Piezo Burun Estetiği

Burun ameliyatları dünyada ve ülkemizde en çok yapılan estetik cerrahi ameliyatlardan biridir.  Son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte rinoplasti  (burun estetiği) ameliyatlarında da birçok teknik gelişmeler ve yenilikler ortaya çıkmıştır.  Bunlar arasında en önemli gelişme belki de piezo elektrik sistem (ultrasonik) ile kemik şekillendirmenin yapılmasıdır.

Piezo  Burun Estetiği‘ burun kemiğini çekiç ve keski kullanmadan yani kırmadan, burundaki damar ve sinirlere zarar vermeden  ses dalgalarıyla kesilmesi ya da şekillendirilmesidir. Bu teknik ile istenilen hatlarda kesi yapılıp kemiğe daha kolay şekil verilebilmektedir. Kanama miktarı azaldığından ağrı, morluk ve şişlik kişiye bağlı olmakla birlikte yok denecek kadar az olmakta ve ameliyat sonrası dönem daha konforlu geçmektedir. Klasik yöntemle yapılan operasyona göre, şişlik ve morluklar az olduğu ve çabuk geçtiği için hasta kısa sürede günlük hayatına geri dönebilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı diğer estetik operasyonlar ile karşılaştırıldığında ideal, fonksiyonel ve estetik sonucun elde edilmesi yönüyle çok daha zor bir ameliyattır. Burnun;  yüzün göze en çarpan kısımda olması, yapılacak estetik müdahalelerin çok daha dikkat çekmesine neden olmaktadır. Bu ameliyatı yapan cerrahın eğitimi ve tecrübesi çok önemlidir.

Burun estetik ameliyatı hasta konforu açısından çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Operasyon genellikle 2-3 saat sürer.  Açık (eksternal) ya da kapalı (pushdown) teknik ile burun derisi kaldırılarak alttaki kemik ve kıkırdak yapılara şekil verilir.

Ameliyat bitiminde burun üzerine koruma amaçlı(sert plastik kıvamında) termoplastik bir atel  konur. Burun içine de yapılan cerrahiye göre, içinde hava kanalları olan ve hastanın rahat nefes almasını sağlayan küçük silikon tamponlar konur. Hasta bir gece hastanede misafir edilir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluk az da olsa oluşabilir. Bunu engellemek için ilk 24-48 saat buz kompresi uygulanması faydalı olacaktır. Şişlik ve morlukların çoğu ilk 1-2 haftada yok olur. Ağrı genellikle olmamakla birlikte her ameliyatta olduğu gibi hafif bir sızlama olabilir. Bu normaldir.

Estetik burun ameliyatında detaylı hatların ortaya çıktığı yeni burun şekli yaklaşık bir ayda oluşur. Ancak son burun şeklinin oluşması için en az 6 ay beklenmelidir bu süre 1 yılı bulabilir.

Prof. Dr. Birol Civelek

Plastik Cerrahi Uzmanı

Yasal Uyarı: Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

Yorumlar (1)
Sukru Arısoy 3 yıl önce
Emeğinize sağlık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@