Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir? Bipolar bozukluk tedavisi ne kadar sürer? Bipolar bozukluk genetik mi? Bipolar bozukluk (manik dönem) belirtileri nelerdir?

RUH SAĞLIĞI 12.05.2020, 17:33
Bipolar Bozukluk Nedir?
banner31

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

İki uçlu duygu durum bozukluğu olarak da adlandırılır. Duygu durum bozukluğunda, bir taraf depresif olurken, diğer taraf ise manidir. Depresyon olan uç mutsuzluk, karamsarlık, kendini kötü hissetme ve hayattan zevk almama gibi unsurları barındırır. Mani olan uç ise aşırı neşe, aşırı kendine güven, kendini olduğundan daha güçlü görme, çok para harcamayla karakterizedir.

İki uçlu duygu durum bozukluğu olarak tanımlanan rahatsızlık, normalin aşağısı ve yukarısı olarak değerlendirilir. Her insan günlük hayatındaki duygularında dalgalanmalar yaşar. Ancak duygu durum bozukluğu olan insanlar depresif dönemle manik dönem arasında ciddi anlamda dalgalanmalar geçirirler.

Bipolar bozukluk nasıl teşhis edilir?

Bu hastalığın teşhisinde klinik deneyim önemlidir. Psikiyatrik sorunların çoğunda net bir laboratuar tanısı yoktur. Ancak davranış kalıpları çok belirleyicidir. Manik bir hastanın davranışları deneyimli bir psikiyatrist için çok tipiktir. Örneğin aşırı konuşma, aşırı neşe, aşırı para harcama, öfke, kendini kontrol edememe gibi davranışlar.

Aslında psikotik bir mani geçiren insanı anlamak için, doktor bile olunması gerekmiyor. Hastanın davranışları aşırı bir şekilde dağılmış oluyor. Hastanın bu dönemlerde zorunlu olarak hastaneye yatırılması gerekiyor.

Depresif dönemlerde insanlar sadece depresyon yaşadıklarını sanırlar. Ancak mevsimsel olarak birtakım değişiklikler olabiliyor. Kişinin mevsimsel olarak duygu durumunda dalgalanmalar oluyorsa, manik bir atak geçirmese bile duygu durum bozukluğu ihtimalini değerlendirmek ve bir hekime danışmak gerekir.

Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?

Manik dönemde, insan depresyondayken nasıl bir duygu içerisindeyse bunun tam tersi olan davranışlar gözlemlenir. Kendini iyi hissetme hali bazen büyük kademelere kadar ilerleyebilir. Psikotik mani denilen gerçek ile gerçek olmayanı ayırt edememe noktasına kadar ilerleyebilir. Örneğin hasta kendini bir peygamber, bir devlet başkanı veya dünya dışı bir varlık olarak görebilir. Hasta bu duygulara büründüğünde davranışları da bunun seyrinde ilerler. Bunun sonucunda şiddet ve toplumsal birçok olaya müdahale de gerçekleşebiliyor. Beyinde dopamin salgısı artınca kişinin düşünce yapısı değişmeye başlar. 

Manik dönemin belirtileri;

  • Aşırı neşe
  • Aşırı para harcama
  • Aşırı kendine güven
  • Kendini büyük görme

Depresif dönemde ise, manik dönemin tam tersi davranışlar görülür. Duygu durum bozuklukları intiharların en çok yaşandığı rahatsızlıklardır.

Depresif dönemin belirtileri;

  • İntihar edecek kadar üzüntü
  • Birçok olaydan kendini sorumlu tutma
  • Kendini değersiz, yetersiz hissetme

Bipolar bozukluğun tedavisi nedir?

Bipolar bozukluğun tedavisinde hastalığın şiddetine göre tedavi yöntemleri değişiyor. Kişi eğer psikotik bir mani ise kesinlikle hastaneye yatırmak gerekiyor. Hasta manik dönemde kendinin hasta olduğunu kabul etmez. Çünkü kendini çok iyi, neşeli güçlü hisseder. Böyle bir durumda hastanın kendisine ve çevresine zarar vermemesi için kapalı bir serviste yatarak tedavisi gerekebilir. Yatarak tedavide, antipsikotik denilen, dopamin üzerinden etkili ilaçlar kullanılır. Duygu durumu düzeltmeyi amaçlayan ilaçlar da bulunur. İlaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda elektro konvulsif tedavisi kullanılabilir. Bu yalnızca yatarak tedavi gören psikotik mani hastaları içindir. Hastalığı daha hafif geçiren kişilerde ise ilaç tedavisi ile bu durum çözülebiliyor.

Bipolar bozukluk hastalığı şeker hastalığı gibi düşünülebilir. Şeker hastası ilacını aldığı sürece her şey yolundadır. Ancak ilacı kullanmayı bıraktığında şeker komasına girebilir. Bipolar bozuklukta ise bazen her şey yolunda gitse bile duygu durum düzenleyici ilaçları uzun süre kullanmak gerekebilir. Hiçbir şikayet bulunmasa bile koruyucu amaçlı duygu durum düzenleyici ilaçları kullanmak gerekir. Bu ilaçların belli bir kan seviyesi vardır. Bunun da takibi yapılmalıdır. İlaçlar kontrollü kullanılmazsa bu hastalık sürekli tekrar edecektir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Yorumlar (0)
27°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@