Öğle Yemeği Alışkanlığı İçin Öneriler

Öğle yemeği alışkanlığını nasıl kazanırsınız?

SPOR VE BESLENME 18.05.2020, 15:02
Öğle Yemeği Alışkanlığı İçin Öneriler
banner31

Sağlıklı beslenme hedefin mi var, o zaman öğle yemeği alışkanlığı edinmelisin. O halde öğle yemeği alışkanlığını nasıl kazanabilirsin?

Sağlıklı bir şekilde öğle yemeğinin tadını çıkartmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyoruz. Bu yazımızda sağlıklı beslenme hedeflerine ulaşmanız için bazı alışkanlıklardan bahsedeceğiz.

Her öğün vücudunu uygun şekilde beslemek için bir fırsat. Öğle yemeğin, sabah ve akşam yemeklerinin tam ortasında yendiği için biraz farklı. Bu nedenle sağlıklı bir öğle yemeği için işine yarayacak alışkanlıklar:

Öğle yemeğin için özel bir alışveriş listesi oluştur

Öğle yemeğinin dizginlerini kontrol etmenin tek bir yolu vardır; kendin yapman. Eğer dışarıdan sipariş vermeye ve hazır yiyecekler almaya alışkınsan; önceden plan yapman, market alışverişleri ve yemek pişirmek sana biraz zor gelecektir.

Bu nedenle ilk adımda yapabileceğin en küçük değişiklikle başlamanı öneririz. Mesela “Haftada beş gün, öğle yemeğimi yanımda getireceğim” çok büyük bir hedef. Bunun yerine şu adımla başlayabilirsin “Hazırlamak istediğim öğle yemeği için bir market listesi oluşturacağım”.

Haftada iki veya üç gün öğle yemeği getirmeyi hedefle

Tabi ki bu alışkanlığı daha tutarlı kılmak için, ev yapımı öğle yemeğini haftada iki veya üç kez yanına almalısın.

Öğle yemeğini bir toplantı gibi planla!

Öğleleri sık sık bir protein barın yarısına veya biraz salataya mecbur kalıyorsan öğle yemeğini önceden, tercihen kahvaltıdan üç ila beş saat sonra olacak şekilde planla. Bu şekilde öğle yemeğini yemeyi garanti etmiş olursun.

Yemeğini 20 dakikalık bir etkinlikle eşleştir!

Yemeğinin en az 20 dakika sürmesi için kendini geliştirmeni öneririz. Çok çabuk bitirmeye veya fazla yemeye meyilli olabilirsin, çünkü midenin beynini doyduğu konusunda uyarması  yaklaşık 20 dakika sürer.

20 dakikayı doldurduğundan emin olmak için, bir podcast dinlemeyi, bir zamanlayıcı ayarlamayı ya da yemek yerken belli sayıda makale okumayı düşünebilirsin.

3&7 kuralını izle

Uzmanlar, “Öğle yemeklerinde en az üç farklı renkte meyve ve sebze yemeye çalışın” diyor. Hafta boyunca gökkuşağının yedi renginin hepsini de elde etmeye çalış. Önceleri sadece üçten başlamak daha kolay ve ardından daha fazlasını yapabilirsin.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Yorumlar (0)
27°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@